Kanguruların Az Bilinen Enteresan Özellikleri


396
396 Beğeni

Kangurularının anavatanı Avusturalya’dır ve bu hayvan bu ülkenin sembolü olmuştur. Kanguruların sahip oldukları özelliklerinden dolayı “seni anlayamıyorum” anlamına gelen ad verilmiştir.Kanguru 4 memeli hayvanların ortak adıdır. Kanguru ismini ilk kez Kaptan James Cook kullanmış ve yerel bir dilde bu hayvana “gangurru” demiştir.Ot obur olan kanguruların ortalama yaşama süreleri 15-20 yıl arasındadır. Sosyal yaşantılarında kalabalık halde yaşarlar. Doğal olarak gurup liderleri, en yaşlı erkektir.Yavru doğduktan 3 dakika sonra annesinin kesesine girer. Annesinin meme ucuna tutunur ve süt emmeye başlar. 2-3 ay boyunca hep bu memeden süt emer.Anne kangurunun kesesinin içinde 4 farklı meme bulunur.Kuyruklarını zıplama sırasında dengelerini sağlamak amacı ile bacak gibi kullanırlar.Kangurular terlemezler ve serinlemek istediklerinde ön pençelerini yalayıp karınlarını ıslatırlar.Erkekler dişilerin idrarlarının kokusunu alıp, çiftleşmeye hazır oldukları anlarlar.İki kangurunun ilk karşılaşmasında burunlarını birbirine değdirip, birbirlerini koklarlar.Eğer kanguru anne olmaya hazır değilse hamileliğini durdurabilir ve doğum yapmaz.Kangurular tekmeleriyle anılan hayvanlardır. Ölümcül tekme lakabına sahiptirler.Kangurular ortalama 1 metreye kadar zıplayabiliyor.Yavru kanguru anne karnından ansızın çıkarsa anne kanguru yavrusunu terk edebiliyor.Kangurular her iki ayağını da aynı anda oynatabiliyorlar.Kangurular yaklaşık 6 ay sonra keseden dışarı çıkar.8 aylık olunca artık keseye sığmaz ve süt emmek için sadece kafasını keseye sokabilirler.Kanguru Çeşitlerini Biliyor Muydunuz?

Çalı kanguruları : Yeni Gine’nin tropik ormanlarında yaşamlarını kurarlar.Kaya kanguruları: Dağlık bölgelerde yaşamakta olan orta büyüklükte kangurulardır.Dikenli kangurular: Kuyruklarının ucunda kemikten bir diken vardır.Bataklık valabisi: Avustralya’nın güneydoğusunda yaşamakta olan küçük bir türdür.Tasmalı tavşan kangurusu: En ilkel kanguru türlerinden biridir.Kısakuyruklu kanguru: Kulakları ve kuyruğu diğerlerine göre daha kısadır.Kanguruların Sütleri Hakkında Bilinmeyenler

Anne kangurunun sütü dünyada sadece kangurulara özel bir bileşimdir. Bu bileşim yavru kangurunun gelişim dönemine göre değişmektedir. İlk dönemlerde berrak bir sıvıdır daha sonra koyulaşmaya başlar. Anne kangurular bir yavruyu emzirirken başka bir yavruyu da dünyaya getirebiliyor. Durum böyle olunca iki yavruda aynı kesede yaşamını sürdürür. Anne kangurunun sütü iki yavruya da farklı özellikte salgılanır. Doğmuş olan yavruya berrak ve renksiz süt salgılanırken, eski yavrusu için koyu ve yağlı süt salgılanır. Aynı anda farklı iki özellikte süt salgılamak kangurulara ait bir özelliktir. Üçüncü yavru da doğmuş olsa yine ona özel süt ayrı memede hazırdır ve yeni yavru karıştırmadan kendi memesini annesinin kesesine girerek bulur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

396
396 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
dede

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı