İngiltere Hakkında İlginç Bilgiler


387
387 Beğeni

Resmi olarak dünyadaki 6’da bir oranında tüm topraklar Kraliçe’ye aittir. İngiltere’de atlar, eşekler ve maymunların pasaport sahibi oldukları bilinir. İngiltere’de seçip gitmek istediğiniz her bölgenin denize mesafesi en fazla 113 km olduğu bilinmektedir. Meclis’te ölmek suç olarak kabul edilmektedir. Bir İngiliz kadını yaşamı boyunca ortalama 150 kez saç modeli değiştirmektedir. Dünya’nın en kısa savaşı olarak bilinen İngiltere ve Zanzibar arasında geçen 38 dakikalık bir savaştır. Papa’nın vermiş olduğu emirden dolayı İngiltere’de trafik sol taraftan akar. İngiltere’de 2010 yılına kadar süren kölelik suç kabul edilmiyordu. İngiltere’de her 40 kilometrede bir farklı aksanda İngilizce konuşulduğu söylenir.  Okyanus ikliminin etkisinde kalan bir ülke olduğu için İngiltere’ye gittiğinizde yanınızda mutlaka şemsiye bulundurmalısınız. Yeme ve içme işletmelerinde eğer yemeğiniz bittikten sonra çatal, bıçağınızı yan yana ve ters bir şekilde koymazsanız garson masayı toplamaya gelmezmiş.  İngiltere’de kullanılan ölçü birimleri Türkiye’de kullanılan ölçü birimlerinden farklıdır. Kasa, metro, müze gibi sıralarda düzen bozukluğuna sebep olursanız halk tarafından sert tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda İngilizler ‘in bekledikleri sırayı önemsediğini anlıyoruz.  İngiltere’nin yerel saati Türkiye’nin yerel saatinden 3 saat geridedir.

İngiliz Kraliyet Ailesi Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?

İngiliz kraliçesinin en sevdiği yiyeceklerden biri bitter çikolatadır.  Çikolatanın rengi ne kadar koyuysa o kadar iyidir. Buckingham Sarayı’nda Kraliçe’ye 3-4 gün önceden özel bir mönü hazırlanıp gönderilir ve onun seçtiği yemekler pişirilirmiş. Mönüde sarımsak olmasını istemezmiş ve asla sarımsak yemezmiş. Sarımsağın kokusundan ve tadından nefret eden kraliçe mönüde sarımsak olmasına izin vermezmiş. İngiltere kraliçesine ait bir pasaport yoktur ama tüm dünyayı pasaportsuz gezebilme hakkına sahiptir.  Kraliçe’nin pasaport zorunluluğu yoktur, diğer kraliyet ailesi için geçerli değildir.  İngiltere’de 100 yaşına giren kişilere kraliçe tarafından özel hazırlanmış kart gönderilir. Kraliçe gittiği her yere köpeklerini de götürürmüş. Kraliçe misafirlerinin yediği yemeğin yağsız versiyonunu yermiş.

İngiltere’de Yapmamanız Gerenler

Alışveriş kuyruğu gördüğünüzde araya girmeye çalışmayın, sıraya uyum sağlayın. Toplu taşımada yabancı insanlarla konuşulmaması gerekiyormuş. Kraliçe’nin muhafızları ve süvarilerle dalga geçilmemesi gerekiyormuş. Arabanın arka koltuğunda dahi otursanız emniyet kemeri takmanız gerektiğini vurguluyorlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

387
387 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
dede

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı