Lohusalık Dönemi Hakkında Merak Edilenler

4.3.2017 08:32:15 BilgeDede
Lohusalık Dönemi Hakkında Merak Edilenler" title=  

Lohusalık Dönemi Hakkında Merak Edilenler; lohusalık doğumdan hemen sonra başlayan ve ortalama 40 gün süren bir süreçtir. Bu 40 hafta boyunca annenin bedeninde meydana gelen değişikliklerin tekrardan eski haline gelmesi sürecidir. Bütün beden fonksiyonları değişir ve bütün sistem kendini 40 hafta boyunca bu gebeliğe hazırlar.

Bu 40 hafta çok uzun bir süre olmasına karşın 40 gün oldukça kısa bir süredir. Bunun için yavaş yavaş değişen beden de 40 gün geri dönüşümü oldukça hızlı olmaktadır. Bu dönemde bütün sistem değiştiği için annenin de gösterdiği bir tepki ortaya çıkabilir. Bunlar psikolojik tepki olabilir, bedeninde oluşan değişikliklerden kaynaklanan bir tepki olabilir.

Ayrıca bu dönemde annenin süt veriyor olması, süt mekanizmasının çalışması anne için biraz zorlu bir süreç olabilmektedir. Bu zaman dilimi içerisinde anneye destek olmak oldukça önemlidir. Bu zaman içerisinde de annenin buna oldukça ihtiyacı bulunmaktadır. Artık yepyeni bir hayat ve sorumluluk, bütün hayatı boyunca yaptığı şeylerin değişmiş ve alışkanlıklarının değişmesi, çaresizlik duygusu annenin bir desteğe ihtiyacı olduğunu gösterir.

Bunun için bu durumun önceden planlanması gerekmektedir. Örneğin; yemeği kim yapacak? Evi kim temizleyecek? Çünkü bu dönemde anne ortalama 8-10 defa bebeği emzirecek ve ortalama bir bebeğin emzirme süresi yarım saattir. Bundan sonra bebeğin gazının çıkarılması, uyutulması, altının temizlenmesi uzun bir zaman alacaktır. Ayrıca gece boyuncada bu süreç devam edeceğinden anne dinlenmek isteyecektir.

Bu dönemde annenin de kendine iyi bakması ve bebeği ve kendi için beslenmesine dikkat etmesi gerekecektir. Bu nedenle anne bu zaman diliminde annenin yemek, temizlik ve buna benzer konuları düşünmemesi gerekmektedir. Lohusalık süreci boyunca annenin hijyeni de oldukça önem arz etmektedir. Dikişleri varsa dikişlerinin bakımı, yine bu dönemdeki kanama ve akıntısının olması nedeni ile kullanılan pedin sık olarak değişmesi gerekmektedir. Çünkü bu dönemde oluşan bu kanama enfeksiyon için oldukça uygun bir ortamdır.

Mikroplar sıklıkla üremektedir. Annenin günlük duş alması, günlük çamaşırlarını değiştirmesi, günlük beden hijyenine dikkat etmesi bunların önlenmesi için yeterli olacaktır. Doğum sonrası annelerin dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu önemli noktalarda merak edilen soruları ve bunların cevaplarını siz annelerle paylaşmak istiyorum.

-Doğum sonrası kanama ne kadar devam etmektedir ?


Doğum sonrası kanama 4-6 hafta arası sürmektedir. İlk bir hafta koyu kırmızı kan olarak, sonrasında bu pembe renge dönmektedir. İlerleyen 6 haftada da açık sarı akıntı ve lekelenme tarzında kanamalar olmaktadır. Kanama iyice azaldıktan sonra yoğun ve pıhtılı bir şekilde kanama olursa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

-Lohusalık döneminde özel bir beslenme programı uygulanmalımıdır?


Hamilelik döneminde nasıl beslenmenize dikkat ettiyseniz lohusalık döneminde de aynı şekilde beslenmenize dikkat etmek önemlidir. Bu dönemde anne bebeği emzirdiği için kendinden vermiş olduğu vitamin, protein, minerali yerine koymalıdır. Günlük alması gereken besinleri ara ve ana öğünlerde tüketmelidir. Bu sayede hem annenin sütü artacak hemde sütü daha kaliteli olacaktır. Bu dönemde anneni diyet yapması önerilmemektedir.

-Meme bakımı nasıl yapılmalıdır?

Bunun için günlük duş alınması ve emzirme bittikten sonra meme başına ve kahverengi kısma bir kaç damla anne sütü sürülmesi yeterli olacaktır. Meme uçlarının sabunla yıkanması,ıslak mendille silinmesi yara ve çatlaklara yol açacağından önerilmemektedir. Eğer yara ve çatlak oluştuysa doğal kremler kullanabilirsiniz. Eğer emzirme bittikten sonra hala göğüste doluluk hissediyorsanız sütünüzü sağın. Aksi taktirde memede bezeleşme ve süt ateşi oluşabilir.

-Normal doğum yaptıktan sonra kesi bölgesinin bakımında nelere dikkat edilmelidir ?

Eğer kesi var ise bu bölgenin kuru ve temiz tutulması gerekir. Eğer kesi bölgesinde ağrı var ise doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz. Kesi bölgesinde kızarıklık, morluk ve akıntı olursa dikişleriniz açılırsa ve ateşiniz 38 derecenin üzerine çıkarsa mutlaka doktora başvurun.

-Doğum sonrası enfeksiyon riski nedir ?

Doğum sonrası dönemde rahim ağzı açık olduğundan bu dönem enfeksiyonlara yatkın bir dönemdir. Bu nedenle sık sık pedinizi değiştirmelisiniz. Tuvalet temizliğinizi önden arkaya doğru yapmalı, pamuklu iç çamaşırı giymelisiniz. Yüksek bel iç çamaşırı tercih etmelisiniz. Yüksek bel hem sizi hemde dikiş bölgenizi korumanızı sağlamaktadır.

-Bacağımızda oluşan şişlikler ve ağrılar için ne yapmalıyız ?

Doğumdan sonra bacaklarda ödem olabilir. Bunun için bacaklarınızın altına yastık yerleştirerek ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz. Gün boyunca fazla sarkıtmaktan kaçının. Bunun aksine bacaklarınızda damar boyunca ağrı, kızarıklık, ısı artışı olursa mutlaka doktorunuza başvurun.

-Doğum sonrası (lohusalık) depresyonu nedir?

Kadınların çoğunda doğumdan sonra hormonal değişim nedeniyle görülmektedir. Bunun belirtileri; bebek ile ilgilenmeme, bebeği emzirmek istememe, öfke, ağlama, iştahsızlık, uyumama, hayal kırıklığı gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Yorgunluk, aşırı uyarılma, rahatsızlık bu durumu tetikleyen unsurlardır. Eğer bu dönemde anne yakın çevresinden destek görürse bu durumu daha kolay şekilde atlatır ve kendiliğinden düzelir. Eğer bu durum gereğinde fazla yoğun bir şekilde devam ediyorsa doğum sonu depresyonu açısından doktor değerlendirilmesinden geçmelidir.

-Doğum sonrası başka nelere dikkat edilmelidir?

Doğum sonrası kanama 6 hafta kadar süreceğinden ve rahim açık olduğu için enfeksiyonlara açık olacağından bu 6 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Sonrasında da doktorunuza başvurarak gebelikten korunmak için yöntem belirleyiniz.

 

ehlibebek


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır