Kalbin Tek Görevi Kanı Pompalamak Değil

9.2.2018 21:36:56 BilgeDede
Kalbin Tek Görevi Kanı Pompalamak Değil" title=  

Yıllar yılı insanlar sevgilerini, aşklarını ya da hüzünlerini hep kalplerinde sakladıklarından söz etmişlerdir. Şairin, yazarların en sık kullandığı sözcüklerden biridir kalp. Sevgiliyi görünce tatlı tatlı çarpan kalbin, ayrılıkta burkulup kanadığı söylenir.


 
Duygularımızın merkezi olarak hep onu gösteririz, öyle ki, “duygusuz” yerine “kalpsiz” deriz çoğu zaman.

 NEDİR KALPLE DUYGU ARASINDAKİ İLİŞKİ? GERÇEKTEN DE FİZYOLOJİK OLARAK BİR İLİŞKİ VAR MI, YOKSA EDEBİYATÇILARIN BİR YAKIŞTIRMASI MI?

Son yıllarda yapılan araştırmalar, kalbin vücuttaki kanı pompalamaktan öte görevler de üstlendiğini ortaya çıkardı. Bazı araştırmacılara göre kalbin ön gözlerinde hormon salgılayan hücreler olduğu saptandı. Bu hücrelerle, tıpkı beyin ön lobları gibi ya da böbrek üstü bezleri gibi kalp de hormon salgılıyor.

Tüm vücuda yayın yapan bu hormon, kan basıncının düzenlenmesinden, vücudun mineral dengesine kadar birçok görevi üstlenmiş durumda. Böylece, heyecanlandığımızda kalp atışlarımızı hızlandıran merkezin gerçekten de kalp olduğu anlaşılıyor. Hatta,  belki de kaybedilen sevgilinin ardından gelen bitkinlik ve yorgunluk duygusu, bu hormonların vücudun mineral dengesi üzerindeki etkisinden ileri geliyor.

 

“ Bilgiler Kesfedebil.com adlı siteye aittir.”

 


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır