Hayvanlar Zeki Midir Yoksa İçgüdüsel Mi Hareket Ederler?

9.2.2018 21:12:25 BilgeDede
Hayvanlar Zeki Midir Yoksa İçgüdüsel Mi Hareket Ederler?" title=  

Birçok insan bazı hayvanların çok zeki olduğunu savunur örneğin kargalar çok geniş bir hafızaya sahiptirler, bazı köpekler yol göstericidir bazıları ise tehlikeyi bile önceden hissetme yeteneğine sahiptir. Peki bunlar hayvanların zeki olduğunu mu gösterir?

 

 

Bu konunun en belirgin örneklerinden biri de “Clever Hans” yani zeki Hans olarak bilinen bir attır. Hans 20.yüzyılın başlarında Almanya’da yaşamış bir matematik öğretmeninin atıdır. Sahibi ata dört işlem öğrettiğini ve basit problemleri çözebildiğini söylemiştir. Sorunun cevabına göre at toynağını yere vurur ve kaç kez vurduysa cevap odur. Bu at için bir komisyon kurulmuş ve hiçbir hileye rastlanmamıştır. Fakat hayvanın zekası teorisini çürütecek bir detay vardır ki Hans yalnızca soruyu soran kişi doğru cevabı bilebiliyorsa soruyu doğru yanıtlıyordur, eğer karşıdaki kişi cevabı bilmiyorsa Hans doğru yanıt veremez.Bu olayı daha detaylı inceleyen Pfungst adında bir fizyolog şunu saptamıştır; “Atın toynağını yere vurma sayısı doğru cevaba yaklaşınca soru soran kişinin gerginliği azalıyordur ve rahatlamaya başlıyordur. Hans bu şekilde bir takım sinyaller alıyor kısacası hissedebiliyordur.” Bu olay bir fenomen haline gelmiş ve “Hans etkisi” adını almıştır.

 

Kısaca her hayvanın doğasında farklı içgüdüsel yetenekler bulunur ve hissedebilirler. Bir rakun besinlerini yıkamadan tüketmez ya da bir güvercin yönünü bulmakta asla sıkıntı çekmez. Birçok bilim adamı bunun zekadan değil içgüdülerinden kaynaklandığını savunsa da karşıt görüşte olanların sayısı epey yüksektir ve hayvanların zekasını insanlara göre ölçmemek gerektiği düşünülür.

Dünyanın en zeki hayvanları adı altında onlarca liste görebilirsiniz fakat size eğitilmiş ve yeteneği geliştirilmiş hayvanlardan başka bir şey göstermeyeceklerdir. Bir kedi dışkısını sakladığında ona zeki demiyoruz, kediler doğası gereği dışkılarını saklarlar diyoruz bir de bu açıdan bakmak gerekiyor.

Kesinlikle çoğu zaman aa hayvanlar bunu da yapıyor! diyor ve şaşırıyoruz. Fakat insanın modern halini alması dahi yalnızca 50.000 yıl öncesine dayanıyor , yani insan da ondan önce çok zeki sayılmazmış. ????

Peki sizce hayvanlar zeki midir? Yorum kısmından bize düşüncelerinizi aktarabilirsiniz.

 

Kaynak :http://kesfedebil.com/hayvanlar-zeki-midir-yoksa-icgudusel-mi-hareket-ederler/

SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır