Kalp krizini nasıl anlarız ve neler yapmalıyız?

27.1.2018 18:23:34 BilgeDede
Kalp krizini nasıl anlarız ve neler yapmalıyız?" title=  

Son zamanlarda genci yaşlısı her yaştan insan kalp krizi vakalarıyla haberlerde yerini aldı. Peki ne kadar bilinçliyiz kalp krizi konusunda? Öncelikle kalp krizi geçiren birisi ne hisseder diye sorarsak cevabımız şu olur: Kalp krizi öncelikle göğüste bir baskı şeklinde olur. Ağrı iğne veya bıçak ucu batıyor gibiyse bu büyük ihtimalle kalp krizi değildir. Yani parmakla gösterilecek bir ağrı kalp krizi olamaz. Ancak bir fil ayağıyla göğsümüze bastırıyor gibiyse yani genel bir sıkıntı varsa kalp krizinden söz edilebilir.

Hatta kalp krizi ağrıdan çok bir yanma, baskı ve sıkıntı hissi verir. Beraberinde soğuk terleme de görülür. Özellikle oturmuş televizyon izlerken değil de hareket halindeyken görülüyorsa işte bu durum kalp krizi bağlamında önemsenmelidir.

 

Kalp krizi geçiren birine yapmalıdır?

 

Kalp krizi vakasıyla karşılaştığımızda bir aspirin çiğnemek işe yarayacaktır. Daha sonra en çabuk yoldan büyük bir hastaneye götürülmeli kalp krizi geçiren birey. Yol yakın diye küçük bir hastaneye gidilirse buradaki imkanlar kalp krizini engellemeye yetmeyebilir. Ancak büyük bir hastanede kateter yardımıyla hemen tıkanan bölgeye bir ilaç vererek kalp krizi engellenebilir. Burada ilk 2 – 3 saat çok önemlidir.

 

http://www.dersimizsaglik.com/kalp-krizi-yapilacaklar/


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır