Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır ?

11.6.2016 21:05:05 BilgeDede
Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır ?" title=  

Ebru sanati, Osmanli imparatorlugu zamaninda kitap kapaklari ve iç kismini süslemek amaçli dogmus süsleme sanatidir. Çok eski zamanlardan günümüze kadar, usta çirak iliskisi ile ögrenilmistir.Görsel olarak harikalar yaratabileceginiz , her insanda farkli duygular uyandiran ve ülkemizde de birçok sanatçi tarafindan icra yapilmaktadir Ebru sanati. Devrin son sanatçilarindan Mustafa Düzgünman gerek eserleri gerekse ardinda biraktigi ve yetistirdigi çiraklari ile dikkat çekmeyi basarmistir. Ebru sanatinin nasil yapildigini ve bunun için hangi malzemelere ihtiyaç duydugumuzu anlatmak istiyorum.


Kaynaklara bakildiginda Ebru kelimesi, ab-i ru( yüz suyu ) sözcügünden türedigi söylenmistir. Fakat, uzmanlar Farsça’da bulutlu anlamina gelen ebri’den geldigini kabul ederler. Ebru sanati, su ve boyanin yarattigi harika bir kagit sanatidir ve çok dikkat ister. Çünkü, hatalarda düzenleme yapilamaz yani geri dönüs yoktur. Bu nedenle de çok özel bir sanat kabul edilir çok iyi el mahareti ister. Neredeyse unutmaya yüz tutan ebru sanatini bile yurt disinda pek çok ülke sahiplenmeye çalisiyor.


Ebru malzemeleri nelerdir? Ebruda kagit genellikle emici olmalidir bu nedenle 1. hamur kagit tercih edilir. Kitre adi verilen özel bir tutkal kullanilir. Anadolu’da yetisen dikenli bir bitkiden üretilen kitre, suyla karistirilir. Tekne adi verilen ve içine kitre kullanilan kaplar yaninda oksit kirmizi, siyah, oksit sari ve lahur çiviti renk olarak kullanilir. Firçalar, at kuyrugundan yapilmadir. Renklerin kitre üzerinde kalmasi için, boyanin içine öd atilir. Biz adi verilen büyük igneler ile boyaya sekil verilir.


Öncelikle tekneye kitreli su karisimi yapilir. 2 çorba kasigi kitre, 2 litre su içinde 2 gün bekletilir. kitre bu sürede siser. Daha sonra el ile yogurularak  suya tam karismasi yapilmis olur. Hazirlanan su tülbent yardimiyla süzülür. Tekneye bosaltilir. Istenilen renk boya ezilir ve hafif su ile karistirilir. Öd katilarak yaklasik 1 ay kadar bekletilir. Boya öd asidi ile piser. Ve kullanima hazir hale gelir.


Hazirlanan boyalar firça yardimiyla kitreli suya damlatilir. Her firça ile atista farkli desen ve sekiller ortaya çikar. Bu nedenle ayni resmi iki defa yapamazsiniz. Kagit tekneye serilir ve boyayi iyice çekmesi saglanir. kagit kurumaya birakilir. Renklerin su ile dansi karsimiza harika resimler olusturur. Ebru bugün sahip çikmamiz gereken en önemli sanatlarimizdandir.


SOSYAL MEDYA
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
12.000
Beğeni
Bilge Dede'de Yazar olabilirsiniz.

Yazar Girişi
Yazar Ol

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır